Ad Valorem
| Authority/Fund | Tax Rate | Charged | Paid | Due |
| County General | 7.8500 | $78.50 | $75.36 | $3.14 |
| School General | 3.1890 | $31.89 | $30.61 | $1.28 |
| School Basic Discretionary | 0.7480 | $7.48 | $7.18 | $0.30 |
| School Capital Improvement | 1.5000 | $15.00 | $14.40 | $0.60 |
| SWFWM District | 0.2043 | $2.04 | $1.96 | $0.08 |
| TOTAL | 13.4913 | $134.91 | $129.51 | $5.40 |
Non-Ad Valorem
| Authority/Fund | Charged | Paid | Due |
| County Fire (Parcel) | $28.84 | $27.69 | $1.15 |
| TOTAL | $28.84 | $27.69 | $1.15 |
| Year | Folio | Status | Minimum Due | Due |
| 2025 | 32369 | Delinquent | $297.52 | $297.52 |
| 2024 | 99264 | Delinquent | $364.57 | $364.57 |
| TOTAL | | | $662.09 | $662.09 |
Assessments
| Authority | Improv | Land | Ag Land | Personal | Market Ag |
| County General | 10,000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| School General | 10,000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| School Basic Discretionary | 10,000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| School Capital Improvement | 10,000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| SWFWM District | 10,000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Taxable Values
| Authority | Assessed | Exemption | Taxable |
| County General | 10,000 | 0 | 10,000 |
| School General | 10,000 | 0 | 10,000 |
| School Basic Discretionary | 10,000 | 0 | 10,000 |
| School Capital Improvement | 10,000 | 0 | 10,000 |
| SWFWM District | 10,000 | 0 | 10,000 |
HARRIS LAKE PLACID CAMP SITE REPLAT PB 4 PG 35 N 0.25 ACRES OF TRACT B
| Tax Year | Folio | Receipt Number | Paid By | Payment Date | Paid |
| 2023 | 2946109 | 2023-1133667 | QUESADA VALDES PLLC | 11/16/2023 | $157.20 |
| 2022 | 2689053 | 2022-930686 | FLORIDA IOTA TRUST ACCOUNTS | 11/16/2022 | $159.09 |
| 2021 | 2431990 | 2021-771969 | FLORIDA IOTA TRUST ACCOUNTS | 12/10/2021 | $166.85 |
| 2020 | 2175129 | 2020-558773 | HOLIDAY HUNT RUSSELL PLLC | 12/14/2020 | $168.88 |
| 2019 | 1918689 | 2019-389103 | PMF MANAGEMENT GROUP LLC | 02/10/2020 | $171.31 |